Opuszczony Browar Sobótka-Górka

Sobótka-Górka, jedna z dzielnic malowniczo położonej miejscowości Sobótka, u podnóża góry Ślęży.  Historia Browaru rozpoczyna się w 1817 r. kiedy to baron  Ernst von Lüttwitz postanawia tutaj wybudować swój zakład piwowarski. Piwo produkowane w Górce ważone jest metodą bawarską, wg. tradycyjnej receptury. Wodę natomiast zakład czerpie z tzw. Źródła Piwnicznego położonego nieopodal browaru przy drodze w kierunku miejscowości Chwałków.

Jednym z najciekawszych miejsc na terenie zakładu są jego podziemia. Podziemia znajdują się nie tylko pod samym budynkiem browaru – ciągną się w głąb Góry Ślęży. Podziemia nazywane „leżakownią” zostały wykute w skale i dodatkowo obudowane. Jednak wewnętrzny mur jest oddalony od ściany sztolni tak aby można było pomiędzy wsypać lód. W taki sposób uzyskany został olbrzymi termos zapewniający odpowiednie warunki dla leżakującego tam piwa. Część sztolni posiadała jeszcze jedno zadanie. Miały one zbierać i filtrować wodę która następnie zbierała się w olbrzymich podziemnych zbiornikach.

Podziemia z jakich korzystał browar posiadają jeszcze jedną zagadkę. Otóż na starych planach można zauważyć dużą halę do której obecnie nie ma żadnego wejścia, ponad to istnieje kilka dodatkowych korytarzy obecnie również niedostępnych. Poszukiwacze (skarbów?) miejscami rozkuli niektóre ściany podziemi dzięki czemu w niewielką część wcześniej niedostępnych miejsc możemy się obecnie dostać. Według niektórych relacji w tych podziemiach został złożony depozyt. O jaki depozyt chodzi? Co było jego zawartością? Gdzie i czy na prawdę został ukryty w podziemiach Browaru w Sobótce? Te pytania pozostają na razie tajemnicą. Jedno jest pewne ekipa photopolska.pl jeszcze wróci na miejsce. Być może uda się rozwikłać tajemnice mrocznych tuneli

Poniżej relacja filmowa z podziemi browaru.

20150110_144657 20150110_153250

Share Button

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger