Mauzoleum feldmarszałka Gebharda L. von Blüchera

Krobielowice (Krieblowitz), niewielka wieś położona na Dolnym Śląsku w powiecie Wrocławskim. Terytorialnie należy do gminy Kąty Wrocławskiego. Na jej obrzeżach znajduje się intrygująca budowla. Właśnie z tym obiektem związana

Mauzoleum feldmarszałka GL von Blüchera
Mauzoleum feldmarszałka G. L. von Blüchera

jest niemiecka nazwa miejscowości z lat 1937 do końca wojny – Blüchersruh  co w tłumaczeniu oznacza, miejsce spoczynku Blüchera.

 

Mauzoleum jest pamiątką epoki wojen napoleońskich. Miejscowość stała się słynna na całe Prusy kiedy to w 1853 r. król Prus, Fryderyk Wilhelm IV wyprawił zasłużonemu feldmarszałkowi Blücherowi bardzo uroczysty pogrzeb. Pochówku feldmarszałka dokonano na niewielkim wzniesieniu przylegającym do majątku Blücherów. Miejsce to było znane z tego, iż marszałek sobie je bardzo upodobał. Gebhard von Blücher zmarł jednak dużo wcześniej bo w 1819 r. Pierwszym miejscem spoczynku feldmarszałka był kościół znajdujący się w sąsiednich Wojtkowicach. Rok później jeden z przyjaciół Blüchera wybudował mu na wzgórzu kryptę, którą obecnie możemy zobaczyć za budynkiem mauzoleum. Jednak miało być to tylko rozwiązanie tymczasowe, gdyż planowano pochować ostatecznie feldmarszałka w wyjątkowym miejscu. Pod koniec 1920 r. z kamieniołomu w Sobótce-Górce przygotowano potężny blok granitowy.

Mauzoleum feldmarszałka GL von Bluchera - Krypta która służyła za pierwotne miejsce pochówku feldmarszałka
Krypta która służyła za pierwotne miejsce pochówku feldmarszałka

Początkowo chciano przetransportować cały blok do Krobielowic, jednak kiedy okazało się to nierealne podzielono blok na miejsce części. Z uwagi na problemy z funduszami prace trwały blisko 20 lat po czym je przerwano. Impulsem do zakończenia prac nad mauzoleum dla wielkiego zwycięzcy jakim dla mieszkańców Prus był bez wątpienia feldmarszałek von Blücher, było przeniesienie zwłok Napoleona do Paryża w 1940 r. i setna rocznica urodzin Blüchera. Wtedy właśnie król Fryderyk Wilhelm IV postanowił że czas uczcić pamięć bohatera narodowego. Ponownie przystąpiono do prac nad olbrzymim granitowym blokiem który stał porzucony w polu w pobliskiej miejscowości. Budowlę mauzoleum dokończono a wieżę przykryto półkolistym sklepieniem z granitu pozyskanym z kamieniołomu w Strzelinie. Dawniej nad wejściem widniał napis: „DEM FÜRSTEN BLÜCHER VON WAHLSTATT DIE KÖNIGE FRIEDRICH WILHELM III, FRIEDRICH WILHELM IV UND DAS HEER. VOLLENDET MDCCCLIII” Księciu Blücherowi von Wahlstatt królowie Fryderyk Wilhelm III, Fryderyk Wilhelm IV i armia.

Niestety napis jak i doczesne szczątki Gebharda L. von Blüchera nie znajdują się już w mauzoleum. Od ludzi mieszkających w okolicy można dowiedzieć się, że po wojnie pijani żołnierze armii czerwonej wyciągnęli zwłoki feldmarszałka i porozrzucali je po drodze. Szczątki później zostały przez proboszcza pobliskiej Sośnicy schowane w którejś z trumien znajdujących się w krypcie kościoła. Jednak czy tak było i gdzie obecnie znajduje się obecnie pruski bohater, nie wiadomo

Mauzoleum feldmarszałka GL von Bluchera
Mauzoleum feldmarszałka von Blüchera
Share Button

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger