Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich

Niebieskie JeziorkoRudawy Janowickie (Landeshuter Kamm) jest to pasmo górskie położone w Sudetach Zachodnich. Ciągną się one z południowego zachodu w kierunku północnego wschodu. Odchodzi od nich kilka bocznych grzbietów. Od północy, w której znajduje się Dzicza Góra, odchodzą dwa grzbiety – południowo wschodni, który kończy się masywem Wielkiej Kopy oraz północno-zachodni, którego przebieg przechodzi przez Świnią, Lwią i Jańską Górę.           Od Południa na wysokości Bobrzaka, odchodzi w kierunku wschodnim grzbiet z Wilkowyją
i Jaworową, a kończy się w rejonie Pisarzowic. Środkowa część została ukształtowana przez masyw Skalnika. Zachodnia strona Rudaw Janowickich, nazywana jest Górami Sokolimi.

Ze względu na bogatą budowę geologiczną obszaru, Rudawy Janowickie były eksploatowane górniczo. Kopalnie granitów, marmurów, amfiobolitów, które stanowiły kamieniołomy są obecnie zarośnięte, w związku z tym na pierwszy rzut oka, trudno jest zauważyć dawną działalność górniczą na tym obszarze. Prace górnicze, były również prowadzone  w celu poszukiwania miedzi, arsenu, żelaza, uranu oraz złota. Pozostałość stanowią liczne hałdy oraz sztolnie. Właśnie ta ostatnia działalność górnicza, jest najbardziej interesująca z punktu widzenia walorów turystycznych, w  niewielkiej miejscowości położonej w sercu Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Mowa tutaj o wsi Wieściszowice, zlokalizowanej  u podnóża Wielkiej Kopy. W wyniku wspomnianej wcześniej działalności górniczej, powstały wyrobiska, które stanowią ślad dawnych kopalni. Najstarsza z nich (Hoffnung), położona była w miejscu, w którym dziś możemy podziwiać ,,Purpurowe Jeziorko”. Poza nią, istniała jeszcze kopalnia Neues Glück na terenie obecnego ,,Błękitnego Jeziorka” oraz Gustav Grube w miejscu dzisiejszego ,,Zielonego Jeziorka”. Znajduje się tutaj również „Żółte Jeziorko” na terenie składowania hałd kopalnianych.

Żółte Jeziorko

Najniżej położonym jeziorkiem w całym kompleksie stanowi żółte.  Kolor wody zawdzięcza obecności dużej ilości związków wapnia, miedzi, żelaza oraz  siarki w skałach, w których powstało. Wyrobisko zalane obecnie przez wodę, stanowi pozostałość dawnej kopalni pirytu która funkcjonowała od XVIII do XIX wieku.  Piryt przewożono do Płoszowa, w którym był on przerabiany na kwas siarkowy. Z uwagi na skład, woda jest roztworem kwasu siarkowego. W ciepłe dni, w pobliżu zbiornika,  wyraźnie wyczuwalny jest zapach siarki, a na skałach jaskini,  przez którą dochodzimy do jeziorka, zauważalne są  jej kryształki.

Purpurowe Jeziorko

Wyrobisko znajdujące się nieco powyżej opisanego wcześniej jeziorka,  nazwę swoją zawdzięcza kolorowi wody, który tworzy obecność żelaza. W wyniku powodzi w 1997 roku,  woda z tego miejsca spłynęła i obecnie  nie posiada już tak intensywnej barwy jaką miała w przeszłości. Jednak zabarwienie staje się coraz bardziej nasycone  z roku na rok. Woda w tym wyrobisku w rzeczywistości jest roztworem kwasu siarkowego o silnie kwasowym pH (3-3,5) z rozpuszczonymi związkami żelaza.

Błękitne Jeziorko

W tym miejscu również znajdowała się kopalnia pirytu, której lokalizacja mieści się w niewielkiej dolinie, na wysokości 635 m n.p.m. przez którą przepływa potok. Teren w około Błękitnego Jeziorka pokryty jest bujną roślinnością. Krystalicznie czystą wodę, tworzy gama kolorów – od błękitnego do szmaragdowego, dzięki obecności związków węglanu wapnia oraz miedzi.  Błękitne Jeziorko zamieszkują liczne zwierzęta m.in. traszka górska i salamandra plamista.  Nieopodal znajdują się wejścia do dwóch sztolni, w których przebywają nietoperze. Z pośród 25 gatunków tych latających ssaków, aż 14 z nich występuje na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego.  Ze względu na budowę skał (które bardzo łatwo się kruszą) nie jest zalecane wchodzenie do sztolni.

Zielone Jeziorko

„Zielone Jeziorko” jest najwyższej położonym zbiornikiem na tym terenie. Kolor zawdzięcza roślinności, która występuję w jego wodach. Stanowi ono pozostałość po kopalni Gustaw. Jeziorko, zasilane jedynie wodami opadowymi,  w upalne lata niestety ulega wyschnięciu.

Wieściszowice

W celu udania się do „Kolorowych Jeziorek” należy najpierw minąć niewielką miejscowość Wieściszowice.  Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z połowy XIII wieku. Do 1292 roku, Wieściszowice należały do zakonu cystersów z Lubiąża, a  następnie przeszły w ręce rycerskie. W XVIII wieku, powstały tutaj pierwsze kopalnie. We wsi znajdują się dwa kościoły znajdujące się  tuż obok siebie. Pierwszy z nich (starszy), był wzmiankowany w 1373 roku, następnie na jego miejscu w XVI wieku, powstał  nowy budynek kościoła. Do II połowy XVII wieku, budynek był kościołem ewangelickim, po czym stał się obiektem katolickim.
W 1850 r. powstał neogotycki Skościół ewangelicki, który  funkcjonował do końca roku od momentu  jego powstania. Później obiekt, pełnił jedynie funkcję kaplicy cmentarnej. Budynek, znajdujący się tuż obok, stanowił kościół katolicki pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa. W budynku młodszego kościoła, wykonano prace remontowe, natomiast w kaplicy cmentarnej  nie przeprowadzono takich zabiegów. Niemieckojęzyczne nagrobki  wyeksponowano przy murach kościoła. Odwiedzając miejscowość, warto zobaczyć również drewnianą remizę strażacką oraz pomnik S poświęcony mieszkańcom, którzy polegli w I Wojnie Światowej.

 

Teren zespołu „Kolorowych Jeziorek” pPposiada niesamowite walory turystyczne i przyrodnicze, stanowiące jedną  z najpiękniejszych atrakcji Dolnego Śląska. Obszar położony  w malowniczym Rudawskim Parku Krajobrazowym, jest wręcz obowiązkowym przystankiem który każdy powinien odwiedzić. Bogactwo gatunków rodzimej flory i fauny charakterystycznej dla górskich terenów Dolnego Śląska stanowią  niezwykłe malownicze miejsce także na plener fotograficzny. Korzystny dojazd, miejsca  parkingowe oraz czynna gastronomia, sprawiają, że miejsce to może być celem rodzinnego wypadu. Warto  jednak zaznaczyć, iż poziom trudności podjeść do punktów widokowych,  niezbyt nadaje się dla rodzin z małymi dziećmi. Miejsca parkingowe są dobrze zorganizowane, a cena za wjazd to jedyne 10zł. Każdy kto odwiedzi to wspaniałe miejsce z pewnością nie będzie zawiedziony.

IMG_0064

07.05.2016 WIESCISZOWICE KOLOROWE JEZIORKA W RUDAWACH JANOWICKICH FOT. MAREK DURAJCZYK
07.05.2016 WIESCISZOWICE KOLOROWE JEZIORKA W RUDAWACH JANOWICKICH FOT. MAREK DURAJCZYK
07.05.2016 WIESCISZOWICE KOLOROWE JEZIORKA W RUDAWACH JANOWICKICH N/Z ZOLTE JEZIORKO FOT. MAREK DURAJCZYK
07.05.2016 WIESCISZOWICE KOLOROWE JEZIORKA W RUDAWACH JANOWICKICH N/Z ZOLTE JEZIORKO FOT. MAREK DURAJCZYK
07.05.2016 WIESCISZOWICE KOLOROWE JEZIORKA W RUDAWACH JANOWICKICH FOT. MAREK DURAJCZYK
07.05.2016 WIESCISZOWICE KOLOROWE JEZIORKA W RUDAWACH JANOWICKICH FOT. MAREK DURAJCZYK
07.05.2016 WIESCISZOWICE KOLOROWE JEZIORKA W RUDAWACH JANOWICKICH FOT. MAREK DURAJCZYK
07.05.2016 WIESCISZOWICE KOLOROWE JEZIORKA W RUDAWACH JANOWICKICH FOT. MAREK DURAJCZYK
Share Button

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger